LOADING

Type to search

Blog

3D Animasyon Nedir?

3D Animasyon Nedir?

3D animasyon, bilgisayar programları kullanılarak, görselleri üç boyutlu şekilde, hareketlendirilmesidir. Daha anlaşılır bir ifade ile açıklamak gerekirse, bilgisayar ortamında hazırlanan görsellere, üçüncü bir boyut eklenmesi sayesinde ürün veya karakter obje ile temsili mekan ilişkisi kurularak yapılır.

3D Animasyonu Neden Tercih Edersiniz?

3D animasyon, öncelikle markanızın bilinirliğini ve prestijini arttırır. 3D animasyon ile üretilen reklam ve tanıtım odaklı işlerin akılda kalıcılığı ve dikkat çekiciliği daha yüksek olduğu konusunda uluslararası bir çok akademik araştırma yayınlanmıştır.

3D animasyon, reel olarak gerçekleştirilemeyen anlatımlarda da büyük kolaylık sağlar. Örneğin bir makina üreticisi. makinanın çalışma aksamının çalışma prensiplerini ve özelliğini müşterisine aktarmak istediğinde makinanın tamamını reel çekim teknikleriyle anlatamayabilir. Ancak makinanın çalışmasında rol alan tüm akşamların hareketli üç boyutlu çizimler sayesinde oluşturulan video ile anlatmak ve anlaşılmasını sağlamak daha kolay ve etkilidir.

3D Karakter Tasarımı

Markalar veya şirketler, gelişen teknolojiyle birlikte, maskot, robot veya kendileri ile özleşen özgün bir karaktere sahip olmayı tercih eder. Bu ihtiyacın karşılanması ile hedeflenen, markalarının ürün veya hizmetinin anlatılmasında kimi zaman daha sempatik olmasının yanı sıra çekici hale gelmesi, akılda kalıcı olması ve bilinirliği arttırmada kullanılan yöntemlerden biri olarak tercih edilmesi dikkat çeker.

3D animasyon, ürün veya markanızla ilgili verdiğiniz bilgiler doğrultusunda tasarımcıların ve sizin fikir birliğiniz ile belirlenen konsept çerçevesinde tasarlanır. Yapılacak olan karakter sadece sizin markanızın hedef kitlesine hitap edebilecek şekilde öğeler barındırması büyük önem taşır.

Sizin hedef kitleniz, çocuk, genç ve orta yaş grubu nüfusa hitap ediyorsa, Animasyon içerikli öğeler kullanmanız ayrı bir avantaj sağlar.

3D Animasyon Nerelerde Kullanılır?

3D animasyon, hangi alanda iş yapıyor olursanız olun tercih sebebi olabilir. Herhangi bir sektörle sınırlandırılamaz. Ne amaçla kullanmak istediğiniz yapılacak olan üç boyutlu üretimin türevini belirler. Örneğin satış departmanınızın şirketinizi, satışını hedeflediğiniz ürünü veya hizmeti anlatan sunumları için özel bir film tasarımı gerçekleştirirken, sattığınız ürüne dair bir reklam kampanyasını üç boyutlu olarak aktarmayı tercih edebilirsiniz. Bu nedenle her marka satış odaklı hizmet yada ürünleri için üç boyutlu üretime ihtiyaç duyar.

Tags: